Aktuality

'ÍDU L-ADHÁ عيد الأضحى 'ÍDU L-ADHÁ / KURBAN BAJRAM 1441 hidžry / 2020 kř. éry

Všem muslimským čtenářům našeho portálu přejeme příjemné a požehnáné prožití Svátku oběti / عيد الأضحى 'ídu l-adhá / kurban bajramu a vše nejlepší v celém roce. 

تقبل الله منا و منكم

Bajram šerif mubarek olsun

ZAČÍNÁ PRVNÍCH DESET DNÍ MĚSÍCE ZU L-HIDŽDŽA 1441

V Království Saúdské Arábie podle informací místního týmu observatoře pro pozorování měsíce nebyl včera v podvečer zpozorován srpek nového měsíce, jak bylo potvrzeno místním vrchním šarí'atským soudem. Islámský lunární měsíc zu l-hidždža proto nastupuje až dnešní nocí, prvních 10 dní měsíce zu l-hidždža, posledního (12.) měsíce hidžretského kalendáře, z tohoto důvodu začíná

OD STŘEDY 22. ČERVENCE 2020.

'ÍDU L-FITR 1441 hidžry - SVÁTEK PŘERUŠENÍ PŮSTU 2020 kř. éry

KRÁLOVSTVÍ SAÚDSKÉ ARÁBIE V PÁTEK DNE 29. RAMADÁNU 1441 (22. 5. 2020) OHLÁSILO  NA ZÁKLADĚ NESPATŘENÍ SRPKU NOVÉHO MĚSÍCE ZAČÁTEK 1. ŠEWWÁLU, TEDY DNE SVÁTKU PŘERUŠENÍ PŮSTU (عيد الفطر 'ÍDU L-FITR) PO ZÁPADU SLUNCE (MODLITBĚ MAGHRIB) ZÍTŘEJŠÍHO DNE, TZN. SVÁTEK PŘERUŠENÍ PŮSTU SE BUDE SLAVIT AŽ 

POZÍTŘÍ, TJ. V NEDĚLI 24. 5. 2020.

RAMADÁN 1441 HIDŽRY - 2020 KŘ. ÉRY

Ústředí muslimských obcí v ČR vyhlásilo ve čtvrtek 29. Ša'bánu 1441 po hidžře (23. dubna 2020 kř. éry) začátek letošního Ramadánu po západu slunce dnešního dne, prvním postním dnem bude tedy už pátek 24. dubna 2020, inšalláh. 

VYHLÁŠENÍ ÚSTŘEDÍ MUSLIMSKÝCH OBCÍ O DOČASNÉM ZÁKAZU PÁTEČNÍCH BOHOSLUŽEB KVŮLI COVID-19

Vzhledem k vývoji situace s nákazou COVID-19 v Evropě a s ohledem na nařízení vlády ČR ze dne 10. 3. 2020, Ústředí muslimských obcí (ÚMO) ČR oznamuje dočasné zrušení pátečních bohoslužeb počínaje od pátku 13. 3. 2020 až do odvolání.

Prosíme všechny, aby dodržovali doporučení orgánů veřejné správy a ministerstva zdravotnictví k prevenci šíření Covid-19. Situaci budeme nadále sledovat a následně vás budeme informovat.

Ústředí muslimských obcí ČR

BLÍŽÍ SE 10. MUHARREM, DEN 'ÁŠÚRÁ 1441 HIDŽRY

Upozorňujeme naše čtenáře na příchod významného dne v hidžretském lunárním kalendáři, dne 'Ášúrá roku 1441 po hidžře, který připadne na:

PONDĚLÍ 9. 9. 2019 gregoriánského kalendáře.

V tento den a nejlépe také i den před ním, je silně doporučeno postit se.

'ÍDU L-ADHÁ عيد الأضحى 'ÍDU L-ADHÁ / KURBAN BAJRAM 1440 hidžry / 2019 kř. éry

Všem muslimským čtenářům našeho portálu přejeme příjemné a požehnáné prožití Svátku oběti / عيد الأضحى 'ídu l-adhá / kurban bajramu a vše nejlepší v celém roce. 

تقبل الله منا و منكم

Bajram šerif mubarek olsun

Bayramınız mübarek olsun

VČEREJŠÍM ZÁPADEM SLUNCE ZAČALO PRVNÍCH DESET DNÍ MĚSÍCE ZU L-HIDŽDŽA

V Království Saúdské Arábie podle informací místního týmu observatoře pro pozorování měsíce byl včera v podvečer zpozorován srpek nového měsíce a toto pozorování bylo potvrzeno místním vrcním šarí'atským soudem. Islámský lunární měsíc zu l-hidždža tedy nastoupil už včerejší nocí, prvních 10 dní měsíce zu l-hidždža, posledního (12.) měsíce hidžretského kalendáře, z tohoto důvodu začíná

ODE DNES, TEDY PÁTKU 2. SRPNA 2019.

ROZOVOR: ISLÁM A ZÁPAD VE TŘETÍM TISÍCILETÍ

Mají se evropští muslimové žijící mezi nemuslimy soustředit spíše na boj s nenávistí, nebo na nalézání spojenců ve svých společnostech? Jak se stavět k současné krizi muslimské i západní společnosti? Může islám pomoci překlenout současnou polarizaci našeho veřejného prostoru a jak toho mohou muslimové dosáhnout? Jak islámsky adresovat problematiku konzumu a jak se stavět k rigidnímu právnímu formalizmu ve prospěch živějšího a niternějšího prožívání víry? Jak je to vlastně s českou islamofobií?  A co se posunulo v západním bádání o islámu? 

'ÍDU L-FITR 1440 hidžry - SVÁTEK PŘERUŠENÍ PŮSTU 2019 kř. éry

KRÁLOVSTVÍ SAÚDSKÉ ARÁBIE DNE 29. RAMADÁNU 1440 (3. 6. 2019) OHLÁSILO  NA ZÁKLADĚ SPATŘENÍ MĚSÍCE ZAČÁTEK 1. ŠEWWÁLU, TEDY DNE SVÁTKU PŘERUŠENÍ PŮSTU (عيد الفطر 'ÍDU L-FITR) PO ZÁPADU SLUNCE (MODLITBĚ MAGHRIB) TÉHOŽ DNE, TZN. SVÁTEK PŘERUŠENÍ PŮSTU SE BUDE SLAVIT ZÍTRA, TJ.

V ÚTERÝ 4. ČERVNA 2019 KŘ. ÉRY, inšalláh.

Toto rozhodnutí se opírá o hadís Posla Božího صلى الله عليه و سلم ve znění: