Tato pýcha a sebestřednost, vědomí nadřazenosti a přesvědčení, že všichni ostatní jsou povinni po dobrém, nebo po zlém přijmout jejich pravidla hry jsou právě základní charakteristikou toho, co v reakci na první polovinu 20.
Tato pýcha a sebestřednost, vědomí nadřazenosti a přesvědčení, že všichni ostatní jsou povinni po dobrém, nebo po zlém přijmout jejich pravidla hry jsou právě základní charakteristikou toho, co v reakci na první polovinu 20. století, dobu vrcholu moci nejhrůznějších diktatur západního světa, formuloval Umberto Eco[1] jako urfašizmus[2], pramen všeho fašizmu, v širším smyslu všech diktatur a extremizmů, nejen těch pravicových. Je charakteristickým ideovým rysem zlé dominance, včetně pozvolna končící dominance západní, symbolizované koloniálními pozůstatky a trvajícím eurocentrizmem, kterou jsme výše definovali. V následujícím výčtu jsou uvedeny konstanty tohoto urfašizmu a jejich příklady v nynější protiislámské hysterii:
S mrazivou neodvratností nyní podle všeho přichází chvíle, kdy bude muset Západ za své činy splácet krutou daň. Na světě žije asi 7 miliard lidí, oproti nanejvýš jen asi 900 milionům v zemích označovaných jako západní. Vyzývat za současné situace tak malý počet lidí do války na život a na smrt proti více než pětině populace planety, tj. muslimům, je naprosté bláznovství.