OTÁZKA: Já a můj manžel jsme oba muslimové, ale v některých otázkách, včetně správného způsobu a metod výchovy dětí se neshodneme. Slyšela jsem, že manželův názor je rozhodující a žena má povinnost následovat ve sporných záležitostech názor svého manžela. Je to pravda?
ODPOVĚĎ:
Rozhodující slovo ve výchově dětí a směřování své rodiny má manžel, tedy otec a nikoli matka, ovšem za podmínky, že je otec zdravé mysli a zbožný.
Důkazem je hadís, v němž ‘Abdulláh ibn Omar رضي الله عنهما vyprávěl, že Posel Boží صلى الله عليه و سلم řekl:
كُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْئُولٌ، فَالإِمَامُ رَاعٍ وَهْوَ مَسْئُولٌ وَالرَّجُلُ رَاعٍ عَلَى أَهْلِهِ وَهْوَ مَسْئُولٌ وَالْمَرْأَةُ رَاعِيَةٌ عَلَى بَيْتِ زَوْجِهَا وَهْىَ مَسْئُولَةٌ، وَالْعَبْدُ رَاعٍ عَلَى مَالِ سَيِّدِهِ وَهُوَ مَسْئُولٌ، أَلاَ فَكُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْئُولٌ !
„Každý z vás je pastýřem zodpovědným za své svěřené stádo. Vládce je pastýřem, zodpovědný za své poddané. Muž je pastýřem zodpovědným za svou rodinu. Žena je pastýřkou zodpovědnou za domácnost svého manžela. Sluha je pastýřem zodpovědným za majetek svého pána. Proto pozor, každý z vás jste pastýři, zodpovědnými za to, co vám bylo svěřeno!“ 1
Na základě tohoto hadísu tedy obecně není matce dovoleno, aby se vměšovala do otcova výchovného stylu, kterým přistupuje ke svým dětem, jako to činívají ignorantky mezi ženami. Míchají se do způsobů, jakým otec vychovává své děti, jakým napravuje jejich způsoby a k čemu je vede. Toto chování znamená bránění někomu ve výkonu práv a nároků. Na otci pak je, aby byl ve své rodině skutečným a opravdovým mužem, mužem, který má hodnoty, který se je nebojí prosazovat a neomezuje je jen na pouhopouhý sentiment a který se naopak snaží prosadit to, v čem je užitek. Může se totiž stát, že díky sentimentálním emocím člověk přijde o mnoho z toho, čeho by se jinak mohlo výchovou a správným usměrněním dosáhnout.
Odpovídal: šejch Muhammed ibn Sálih al-‘Usejmín
Zdroj: Fetáwá Menáru l-islám, 3/623.
(…)
1 Zaznamenal al-Buchárí v Sahíhu, hadís č. 5188.