O nebezpečí následování tužeb

person showing handcuff

بسم الله الرحمان الرحيم

Chvála Alláhu, jen Jeho uctíváme a jen jeho o pomoc a o vedení správnou cestou žádáme. Dosvědčuji, že není božstva kromě Alláha Jediného, který nemá společníka a dosvědčuji, že Muhammed صلى الله عليه و سلم je jeho služebníkem a poslem, pravdomluvným a důvěryhodným. Vybízejme sebe i druhé k bohabojnosti, dodržování všech pilířů islámu, náboženských povinností a ubírejme se přímou a správnou cestou. Věru nejlepším slovem je slovo Boží, nejlepším vedením cesta Jeho milovaného Muhammeda a nejhorší věcí jsou inovace vnesené do náboženství, protože každá novota je zhoubnou inovací a každá zhoubná inovace končí v Pekelném Ohni.

Vznešený Alláh praví:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ

Vy, kteří věříte! Bojte se Boha bázní, jež Mu přísluší, a neumírejte jinak, než když jste se do vůle Jeho odevzdali!” (Áli ‘Imrán: 102)

Milí bratři v islámu!

Vznešený Alláh praví:

أَفَرَأَيْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَٰهَهُ هَوَاهُ وَأَضَلَّهُ اللَّهُ عَلَىٰ عِلْمٍ وَخَتَمَ عَلَىٰ سَمْعِهِ وَقَلْبِهِ وَجَعَلَ عَلَىٰ بَصَرِهِ غِشَاوَةً فَمَن يَهْدِيهِ مِن بَعْدِ اللَّهِ ۚ أَفَلَا تَذَكَّرُونَ ‎

Co soudíš o tom, jenž učinil si božstvem svým svou vášeň a jemuž Bůh dal vědomě zbloudit a zapečetil sluch i srdce jeho a zastřel zrak jeho rouškou? Kdo povede jej kromě Boha správnou cestou? Což se nevzpamatují?“ (Džásíja: 23)

Od Šeddáda ibn Awsرضي الله عنه se uvádí, že Posel Boží صلى الله عليه وسلم měl říci:

الْكَيِّسُ مَنْ دَانَ نَفْسَهُ وَعَمِلَ لِمَا بَعْدَ الْمَوْتِ وَالْعَاجِزُ مَنْ أَتْبَعَ نَفْسَهُ هَوَاهَا وَتَمَنَّى عَلَى اللَّهِ

Důvtipný, kdo soudí svému egu a koná pro to, co bude po smrti. A neschopný ten, kdo následuje chtíče svého ega a jen vkládá do Alláha své marné naděje!1

Celý minulý měsíc jsme bojovali se svou tužbou a tento boj pokračuje i nadále! Nepřestává, ba naopak se o to více zintenzivňuje. Proto dnes budeme hovořit o nebezpečí následování tužeb a o nutnosti bojovat s nimi.

Arabský pojem الهوى al-hawá je odvozen od slovesa هويه – يهويه hewijehujehwíhi s významem prahnout po něčem. V terminologii islámu znamená příchylnost ega k tomu, v čem nachází slast z nízkých tužeb, k nimž Boží Zákon nevyzává.

Alláh coby Jediný Zákonodárce přímo zakázal následování tužeb, například když řekl:

فَلَا تَتَّبِعُوا الْهَوَىٰ أَن تَعْدِلُوا ۚ

Nenásledujte tedy vášně své před spravedlností!“ (Nisá: 135)

Tento zákaz přišel také v Sunně, například ‘Abdulláh ibn ‘Amr رضي الله عنه vyprávěl, že Posel Boží صلى الله عليه وسلم řekl:

لا يؤمنُ أحدُكم حتّى يَكونَ هواهُ تبعًا لمّا جئتُ بِهِ.

Nikdo z vás neuvěří, dokud jeho tužby nebudou v souladu s tím, s čím jsem přišel.2

Věz, že není pravdy a dobra mimo islám, ani spravedlnosti a úplnosti ani na tomto, ani na onom světě, mimo Šarí’u ve všech jejích nařízeních, od nejobecnějších pravidel až po nejdrobnější detaily. Cokoli mimo ně je pouhý blud, jen líbivá iluze a toliko laciná náhražka, i kdyby to nazývali sebevznešeněji, neboť kdyby v tom bylo byť i zrnka pozitivní hodnoty, vzpomenula by to Kniha Boží a Sunna Božího Posla صلى الله عليه وسلم.

Tento princip je věčnou konstantou a byl přítomen již v zákonech předešlých zjeveních, jako když bylo Dáwúdovi/Davidovi sesláno:

وَلَا تَتَّبِعِ الْهَوَىٰ فَيُضِلَّكَ عَن سَبِيلِ اللَّهِ ۚ إِنَّ الَّذِينَ يَضِلُّونَ عَن سَبِيلِ اللَّهِ لَهُمْ عَذَابٌ شَدِيدٌ بِمَا نَسُوا يَوْمَ الْحِسَابِ

Nenásleduj vášně své, jež by tě svedly z cesty Boží, vždyť věru ty, kdož z cesty Boží sejdou, trest strašný čeká za to, že zapomněli na den zúčtování.“ (Sád: 26)

Na jiném místě Vznešený Alláh zakazuje nejen následování tužeb vlastních, ale i cizích, zejména následovníků nevíry a bludu či inovace:

وَلَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِنَا وَالَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ وَهُم بِرَبِّهِمْ يَعْدِلُونَ ‎

A nenásleduj scestné tužby těch, kdož znamení Naše za lež prohlašují, a těch, kdož v život budoucí nevěří a kteří Pánu svému rovné dávají.“ (An’ám: 150)

Proto Alláh jasně přikázal Prorokovi صلى الله عليه وسلم a jeho následovníkům oddělit příslovečnou tlustou červenou čárou pravdu podloženou Božím Zákonem, která se přijímá, od falši vyvěrající z lidských tužeb, která se odmítá, a poručil zříci se a distancovat se od všech, jež to druhé upřednostní nad tím prvním:

قُلْ إِنِّي نُهِيتُ أَنْ أَعْبُدَ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ ۚ قُل لَّا أَتَّبِعُ أَهْوَاءَكُمْ ۙ قَدْ ضَلَلْتُ إِذًا وَمَا أَنَا مِنَ الْمُهْتَدِينَ ‎

Rci: „Bylo mi zakázáno uctívat ty, které vedle Boha vzýváte.“ A rci dále: „Nebudu nikdy následovat vaše tužby scestné, neboť zbloudil bych a nepatřil bych k těm, kdož správně jsou vedeni.“ (An’ám: 56)

Ať už nevěřící vzývají jakoukoli modlu, vzývají jen svou tužbu a chtíč, ať už se jmenuje sebevíc lákavě, jako pokrok, vůle národa, lidská práva či demokracie. Důkazem proti nim je, jak protiřečí sami sobě a tyto své modly kvapem opouštějí, kdykoli vstoupí do konfliktu s jejich zájmy a zájmy jejich kapes a žaludků, jak vidíme okolo sebe každý den, nejen v Palestině či v Sýrii a Turecku nebo jinde. My v to nevěříme a nevěříme jim ani jejich víru v jejich modly, protože svědčíme, že věří jen ve své pomýlené tužby.

Důvodů, proč lidé následují tužby, je mnoho. Prvním z nich je zvyk poryvům svých chtíčů neodporovat a svému egu se neprotivit, oblíbit si světská lákadla a okamžitý zisk a zapomenout na onen svět a to, co je trvalé, byť nikoli bezprostřední. Toto si člověk s sebou nese již od svého dětství, když navykne, že cokoli chce, to si i vezme a nikdo mu nevštípí, že existují zábrany, hranice a nepřekročitelné meze. Proto si i naši zbožní předkové nedopřávali vše, co chtěli, dokonce ani z přemíry povoleného a své děti už odmalička vedli k odporování poryvům ega a k půstu, modlitbě či pouti. Uspokojení veškerých svých chtíčů bylo považováno za nedostatek mužnosti. Strýček věřících a písař Božího Zjevení Mu’áwíja ibn Abí Sufján رضي الله عنه pravil: „Vrcholem člověčenství a mužnosti (arab. المروءة al-murúa) je zanechat nízkých chtíčů a vzpouzet se tužbám. Následování tužeb pak utlumuje mužnost, zatímco odporovat jim ji podněcuje.3

Druhým důvodem je dávat slechu komukoli, kdo rozporuje Zjevení a Boží Zákon svým chtíčem, což Alláh zakázal Svými Slovy:

وَلَا تُطِعْ مَنْ أَغْفَلْنَا قَلْبَهُ عَن ذِكْرِنَا وَاتَّبَعَ هَوَاهُ وَكَانَ أَمْرُهُ فُرُطًا

A neposlouchej toho, jehož srdce jsme učinili lhostejným k připomenutí Svému, ani toho, jenž jen vášně své následuje a jehož chování míru překračuje!“ (Kehf: 28)

Proto al-Beghawí uvádí konsenzus učenců Sunny ohledně nutnosti bojkotu a nepřátelství vůči následovníkům inovace.4 Ve společnosti musí existovat vybízení k dobru a odvracení od zla, tlak společnosti a sankce, které takové vlivy marginalizují. Pomněte, jak skvěle tento citovaný verš sedí na všechny ty samozvané modernizátory, liberály a progresivisty, kteří ničí víru a morálku lidí a působí zkázu v jedné zemi za druhou, měníce společnosti ve svoloč!

Třetím je nedostatek znalostí o Alláhu a Soudném dni, o čemž Vznešený Alláh praví:

وَمَا قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ وَالْأَرْضُ جَمِيعًا قَبْضَتُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَالسَّمَاوَاتُ مَطْوِيَّاتٌ بِيَمِينِهِ ۚ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَىٰ عَمَّا يُشْرِكُونَ ‎

Oni neocenili Boha podle ceny Jeho skutečné, ačkoliv země celá bude v hrsti Jeho v den zmrtvýchvstání a nebesa budou svinuta v pravici Jeho. Sláva Jemu, jenž vznešenější je než vše, co k Němu přidružují!“ (Zumer: 67)

S tím se pojí i nedostatek vědomí o zhoubných následcích takového počínání v tomto i posmrtném životě.

(…)

Služebníci Boží!

Vznešený Alláh praví:

فَأَمَّا مَن طَغَىٰ ‎﴿٣٧﴾‏ وَآثَرَ الْحَيَاةَ الدُّنْيَا ‎﴿٣٨﴾‏ فَإِنَّ الْجَحِيمَ هِيَ الْمَأْوَىٰ ‎﴿٣٩﴾‏ وَأَمَّا مَنْ خَافَ مَقَامَ رَبِّهِ وَنَهَى النَّفْسَ عَنِ الْهَوَىٰ ‎﴿٤٠﴾‏ فَإِنَّ الْجَنَّةَ هِيَ الْمَأْوَىٰ ‎﴿٤١﴾

Ti, kdož vzpurní byli a život pozemský upřednostnili, těm věru peklo za útulek připravili. Však ten, jenž postavení Pána svého se bál a duši svou před vášní spasil, ten věru v zahradě rajské svůj bude mít azyl.“ (Názi’át: 37-41)

Tužby ega nevedou k ničemu jinému, nežli k bludu, vytrácení soudnosti, ztrátě Boží podpory, ke zkaženosti srdce a k neschopnosti čerpat ponaučení z Knihy Boží a jímavých promluv, jak říká Vznešený:

وَمِنْهُم مَّن يَسْتَمِعُ إِلَيْكَ حَتَّىٰ إِذَا خَرَجُوا مِنْ عِندِكَ قَالُوا لِلَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ مَاذَا قَالَ آنِفًا ۚ أُولَٰئِكَ الَّذِينَ طَبَعَ اللَّهُ عَلَىٰ قُلُوبِهِمْ وَاتَّبَعُوا أَهْوَاءَهُمْ

A jsou mezi nimi někteří, kdož ti naslouchají, avšak když od tebe odejdou, ptají se těch, jimž dostalo se vědění: “Co to vlastně před chvílí povídal?” A to jsou ti, jichž srdce Bůh zapečetil a kteří následují tužby své scestné.“ (Muhammed: 16)

To s sebou nese pouze ponížení na tomto a trest na onom světě.

Naproti tomu ten, kdo se svým chtíčům a tužbám postaví, ten získá odměnu Ráje, zachrání se před Ohněm a ještě na tomto světě povede život ve cti a důstojnosti, vycvičí si pevnou vůli, udrží si své zdraví a ušetří si mnoho nepříjemností. A to nelze nijak jinak, nežli upřímným návratem k Alláhu, rozhodným odporem vůči tužbám, chtíčům a vášním, které uvnitř sebe pocítíme a provázením učených, zbožných, správných a o nápravu usilujících lidí. Ibráhím ibn Adhem řekl: „Nejtěžším džihádem je džihád proti tužbám. Kdokoli svému egu zabrání v jeho tužbách, ten nalezne klid od tohoto světa a jeho nesnází a bude chráněn a ušetřen všeho škodlivého na něm.5

Prosíme Alláha, aby nám dal sílu vzdorovat našim, tužbám, vášním a poryvům ega a podpořil nás v našem úsilí zůstat na přímé a správné cestě navzdory všem špatným vlivům vnitřním i vnějším. Prosím Alláha, aby učinil jednou provždy přítrž všem, co následují své chtíče a uvalují je na ostatní! Všemohoucí Bože, chraň nás před jejich zhoubou! Ámín!

  1. Zaznamenal at-Tirmizí v Sunenu, hadís č. 2459 jako hasan; Ibn Mádža v Sunenu, hadís č. 4260; a Ahmed v Musnedu, hadís č. 17164. Jako da’íf ho doložil al-Albání v Silsiletu l-ahádísi d-da’ífa, hadís č. 5319. Nicméně jeho smysl je pravdivý.
  2. Zaznamenali Ibn Abí ‘Ásim v as-Sunna, str. 15; Chatíb al-Baghdádí v Táríchu Baghdád, 4/368; a v lehce odlišném znění i al-Bejhekí v al-Medchalu ile s-Suneni l-kubrá, str. 209. Jako sahíh ho doložil az-Zehebí v al-Kebáir, str. 468.
  3. Uvádí Ibnu l-Kajjim v Rawdatu l-muhibbín, str. 639.
  4. Viz Šerhu s-Sunna, 1/227.
  5. Zaznamenal Abú Nu’ajm v Hiljetu l-Awlijá, 8/18.