600.000 – 10.000 Období paleolitu (starší doba kamenná) a mezolitu (střední doba kamenná). Již pravěcí lidé v této oblasti pobývají (doklady z nalezišť na jih od Tiberíjského jezera se datují do cca 600.000 před zač. kř. éry)
600.000 – 10.000 Období paleolitu (starší doba kamenná) a mezolitu (střední doba kamenná). Již pravěcí lidé v této oblasti pobývají (doklady z nalezišť na jih od Tiberíjského jezera se datují do cca 600.000 před zač. kř. éry)
965 – 928 Vládne král a prorok Šalomoun (Sulejmán). Nechává postavil chrám v Jeruzalémě.
586 Obyvatelé Judeje jsou poraženi Babylóňany, vedenými Nabukadnezarem a odvedeni do Babylónu. Chrám v Jeruzalémě je poprvé zničen.
63 Palestina začleněna do Římské říše.
70 Zničení druhého jeruzalémského chrámu římským císařem Titem.
661-750 Umajjovští chalífové z Damašku budují Skalní Dóm (chalífa Abdulmálik, vl. 685-705) a mešitu al-Aksá v její současné podobě (chalífa al-Welíd, vl. 705-715).
750-1258 Palestina je spravována z Bagdádu chalífy abbásovskými.
1187 Saláhuddín al-Ajjúbí (Saladin) vítězí nad křižáky v bitvě u Hittínu, vytlačuje je zpět do Evropy a osvobozuje Jeruzalém. Palestina je pod nadvládou Káhiry.
1516-1917 Palestina je součástí Osmanské říše a je spravována z Istanbulu.
1904-1914 Druhá vlna sionistické kolonizace Palestiny (cca 40 000 osob). Sionističtí nelegální imigranti zvyšují podíl židovské populace z celkového počtu obyvatel až o 6% .
Leden: Husain-McMahon vede rozhovory ohledně kroků vedoucích k nezávislosti arabských zemí (nyní osmanských provincií) na Osmanské říši.
Květen: Podpis Sykes-Picotovy dohody o rozdělení arabských zemí (dosavadních osmanských provincií) mezi Británii a Francii.
Červen: Šaríf Husajn vyhlašuje nezávislost na Osmanské říši. To je začátek arabské vzpoury proti Istanbulu.
Září: britské vojenské síly vedené generálem Allenbym obsazují Palestinu
Říjen: světová válka končí.
Leden-Únor: první palestinská národní konference (PNC) v Jeruzalémě odmítá Balfourovu deklaraci a volá (s odkazem na pařížskou mírovou konferenci) po nezávislosti.
Srpen: Pařížská mírová konference vysílá vyšetřovací výbor pro Blízký východ. Velká Británie a Francie se neúčastní. Výbor doporučuje změnu balfourské myšlenky.
Duben: začátek vnitřních nepokojů v Palestině. Po předchozích provokacích ze strany přistěhovalců je pět židů zabito a 200 zraněno. Spojené Království situaci vyšetřuje. Tato situace způsobuje, že Britové nesplní své sliby a závazky, kvůli obavám z nové vlny přistěhovalců.
Květen: britská okupace se brání, druhá Palestinská národní rada (PNC)
Červenec: Sir Samuel H. (sám je britský žid) otevře britskou civilní správu v Palestině.
Prosinec: třetí PNC svolána v Haifě, volí výkonný výbor, který řídí palestinská politická hnutí až do roku 1935.
Březen: Založení Hagany, židovské teroristické organizace útočící na arabské a britské cíle.
Květen: Vnitřní nepokoje v Haifě, protest proti sionistickým vlnám imigrace (46 židovských přistěhovalců zraněno). Britové situaci vyšetřují se stejným výsledkem jako předtím.
Hádž Amín al-Hussejní jmenován civilním správcem pro Jeruzalém.
Květen až červen: čtvrtá PNC svolána v Jeruzalémě, posílá misi do Londýna, aby vysvětlila svůj postoj
Červen: Britský ministr pro kolonie (W. Churchill) zveřejňuje plán, kde vylučuje oblasti východně od řeky Jordán z Balfourské deklarace a vyzývá ke sladění sionistické emigrace podle ekonomické situace Palestiny.
Červenec: Společenství národů schvaluje britský mandát nad Palestinou
5. srpen: PNC schvaluje ekonomický bojkot sionistů.
Říjen: 1. britské sčítání lidu v Palestině: celkem 757.182 obyvatel, 78% z nich byli Arabové – muslimové, arabští křesťané činí 9,6% a židé 11% (hlavně díky novým přistěhovalcům).
Říjen: 6. PNC svolána v Haifě
Srpen: střety v západní části Jeruzaléma (čtvrť al-Burák) vedly k usmrcení 116 osob a 232 zraněných na straně Palestinců (způsobeno hlavně britskou střelbou) a 133 mrtvých a 339 zraněných na židovské straně.
Říjen: Všeobecná palestinská konference v Jeruzalémě svolána, aby projednala situaci v západním Jeruzalémě
Leden: Společnost národů pověřuje mezinárodní výbor k prošetření právní situace v Jeruzalémě.
Březen: Britové vydávají zprávy o situaci v roce 1929.
Říjen: Shaw a Hope-Simpson vydávají zprávu o přistěhovalectví. Nenachází v Palestině dostatek zdrojů pro sionisty. Britský koloniální ministr vydává prohlášení obsahující zjištění Shawa a Hope-Simpsona.
Únor: britský ministr vlády R. MacDonald píše dopis o situaci v zemi v říjnu 1930. Dopis adresuje H. Weissmannovi, sionistickému vůdci.
Prosinec: Francie a Británie zveřejňují zprávu o palestinských Arabech, kteří přišli o půdu díky sionistickým osadám.
Říjen: Sionističtí revizionáři opustili Světové sionistickou organizaci a vytvořili novou, jejimž cílem je "osvobození" Palestiny a východ od Jordánu.
Listopad: Sh. Izz Eddin al-Qassam vede první palestinské jednotky, bojující proti britské policii a zemře v boji s britskými silami poblíž Jenin.
Srpen: Fawzi Qawikji, spolu se 150 dobrovolníky vstupuje do Palestiny z Libanonu na pomoc v boji proti britské okupaci.
Listopad: Britská královská komise, v čele s Peelem, přijíždí do Palestiny
Leden: Královská komise opouští Palestinu
Duben: Irgun, v čele s Jabutinským, je reorganizován a vyzývá k zahájení boje proti Palestincům
Červenec: Peel ve zprávě doporučuje výboru rozdělení Palestiny na židovský stát (33%) (do těchto 33% budou náležet ty nejlepší (nejúrodnější) častí Palestiny) z Britského protektorátu včetně Jeruzaléma. Ve zprávě se dodává poznámka o nuceném transportu, pokud to bude nutné, Palestinců z ‘židovské’ části.
Září: arabská národní konference svolána v Bludanu (Sýrie). Odmítá oblastní plány, vyzývá k ukončení britského mandátu, sionistického přistěhovalectví a převodů vlastnictví půdy.
Říjen: Britská okupace rozpouští Vyšší arabský výbor a ostatní palestinské politické organizace. Pět lídrů vyhoštěno a Haj A. Husseini unikne do Libanonu.
Listopad: Británie se připravuje čelit palestinské revoluci násilím.
Duben až srpen: Irgun začíná ofenzívu proti Palestincům a usmrcuje 119 Palestinců, ti se brání a zabijí 8 členů Irgunu.
Červen: britský důstojník Orde Wingate mobilizuje noční speciální jednotky z britských vojáků a Irgunské teroristy k útoku na palestinské vesnice.
Říjen: Británie žádá posily. Britské síly znovu obsadily Jeruzalém, držený palestinskými povstalci.
Listopad: Woodhead prohlašuje oblastní plán za nevhodný, vyzývá k obecné konferenci se všemi stranami, zúčastnili se Palestinci, Arabové a sionisté.
Březen: Londýn ukončuje konferenci. Žádné dohody se nepodařilo dosáhnout.
Květen: Britové hlasují ve prospěch zprávy ministra kolonií Churchilla.
Říjen: separatisti z organizace Irgun tvoří Stern gang vedený Abrahamem Sternem.
Více než 60.000 sionistických (židovských) přistěhovalců vstupuje do Palestiny. Židovské (sionistické) procento stoupne na 31% a pozemky jsou na 6%.
Únor: Abraham Stern zabit britskou policii
Květen: Baltimorská konference pro lídry sionistů svolána v NY, vyzývá k "procesu k získání Palestiny, jako židovské vlasti"
1944:
Leden: sionistická organizace Irgun a Stern se sjednotili proti britské správě.
Listopad: Sternova skupina zavraždila Moyneho (britský ministr financí)
8. května: Druhá světová válka končí.
Září: sionisti obnovili příliv přistěhovalců, chráněných Haganou (sionistická teroristická organizace).
Listopad: britský ministr zahraničí E. Bevin, uvolňuje zprávu s prohlášením o obnovení židovského přistěhovalectví.
Březen: Anglo-americká komise přijela do Palestiny vyšetřovat britskou zprávu z roku 1945.
Květen: Anglo-americká zpráva výboru uvádí, že je celkem 61 000 – 69 000 ozbrojených členů v sionistických organizacích Stern, Hagana a Irgun.
Červen: Liga arabských států svolává zasedáni v Bludanu (Sýrie), schválí ‘tajné’ rozhodnutí a varuje Velkou Británii a USA, že ignorování palestinských práv bude mít vliv na jejich zájmy v arabském světě.
Červenec: Britská zpráva o terorismu v Palestině obviňuje Haganu, Stern a Irgun z násilí a ničení.
22. července: Irgun vyhodil do vzduchu hotel King David v Jeruzalémě zabito 91 lidí (mezi nimi i Britové, palestinští a židovští zaměstnanci)
Anglo-Američané svolávají konferenci v Londýně, navrhuji federální plán (MG) k vyřešení palestinského problému. Návrhy zamítnuty jak sionistickými, tak palestinskými vůdci.
Únor: britský ministr zahraničí, E. Bevin, navrhuje změny v MG plánu a předkládá ho do Londýna na konferenci. Plán odmítají arabští představitele a členové Židovské agentury.
28. Dubna – 15 května: Valné shromáždění OSN svolává zasedání ohledně Palestiny, tvoří ho 11ti člený výbor UNSCOP
26 Září: Arthur Jones, britský ministr pro kolonie, Británie oznámil své rozhodnutí o ukončení svého mandátu nad Palestinou
Září 29: arabsky Vyšší výbor odmítá oblastní plán.
Říjen 2: Židovské agentury přijímají oblastní plán.
7 – 15. října: Liga arabských států svolána v Libanonu, varuje před sionistickým nebezpečím a rozdělí milion liber sterlingu pro Palestinu.
Říjen 29: Británie oznámila odchod do 6 měsíců, pokud nebude dosaženo řešení.
27. listopad: Liga arabských států vydává zprávu, kde varuje před neschopnosti Palestinců, čelit sionistickým armádám bez pomoci a organizace.
Listopad 29: Valné shromáždění OSN hlasuje o pozměněném oblastnim plánu, volá po 56,5% území v Palestině, jako židovský stát, 43% jako palestinsky stát a rozdělení Jeruzaléma na dvě poloviny. 33 hlasů bylo pro, 13 proti, 10 se zdrzelo. Arabští představitele opustili zasedání.
Listopad 30: Hagana vyzývá Židy ve věku 17 až 25 k nastoupení do vojenské služby
Prosinec: Liga arabských států zavádí "arabskou Armádu spásy" z arabských dobrovolníků, v čele s Fawzi Qawikji.
2. prosince: Palestinci protestuji a 3 dny stávkují.
Prosinec 8 – 17: Liga arabských států to prohlašuje za nezákonné a rozhodnou o poskytnutí pušek a dobrovolníku do palestiny.
17. prosince: výkonný orgán Židovské agentury oznamuje, že američtí Židé by měli zaplatit 250 milionů amerických dolarů na pomoc sionistum v Palestině
Prosinec 21 – březen 1948: sionistická organizace Irgun a Hagana začínají etnické čistky palestinských vesnic.
Prosinec – leden 1948: arabský Vyšší výboru vytvaří místní výbory na obranu palestinských vesnic, měst a lokalit, na čelení před sionistickými čistkami.
Leden: Abdul Qadir al-Husseini se vrací do Palestiny z exilu a stává se aktivním
8 až 10 leden: arabská Armáda spásy posílá první jednotky – 330 bojovníků přijede do Palestiny.
Leden 14: Hagana se zásobuje a dováží zbraně, převážně z Československa, včetně dělostřelectva, samopalu, střeliva a 25 letadel.
Leden 21 – 28: dalších 760 dobrovolníků dorazí podpořit arabskou Armádu spásy (ASA)
Leden – březen: Židovský národní fond podporuje vyhnání Arabů z Haify. Hagana útočí proti Palestincům poblíž jezera al-Hula (severně od Tabariyya) a Palmach (další sionistická ozbrojená skupina) útočí na beduíny v An-Naqab.
16. února: ASA téměř ztrácí Bisan.
18. února: Hagana povolává muže a ženy ve věku 25 až 35 k nástupu do "vojenské služby".
Únor 24: OSN projednává situaci
5 až 7. března: Qawikji přebírá vedení ASA v Jenin-Nablus
Březen 10: Britská poslanecká sněmovna hlasuje o ukončení mandátu dne 15. května. V Hagana navrhují "Plán Dalet" pro vojenské operace v Palestině.
Březen 18: americký prezident Truman přijímá Chaima Weizmanna a slibuje podporu pro vyhlášení židovského státu.
Březen 19 – 20: Zástupce v Radě bezpečnosti žádá za USA, aby se pozastavil oblastní plán a vyzývá k zasedání Valného shromáždění, aby diskutovali o správě majetku. Arabové přijímají jedno z příměří, které je podmíněno Židovskym přijetím. Židovské agentury zamítají.
Březen 25: Truman vyzývá k okamžitému příměří, oznamuje ochotu podílet se na dočasné správě majetku.
Březen 30 – květen 15: Po druhé probíhají pobřežní čistky, které Hagana vede proti Palestincům mezi Haifou a Yafou.
1. dubna: První zásilka zbraní pro židovskou organizaci přistane v Haife. Rada bezpečnosti vyzývá k zasedání Valného shromáždění podle amerického návrhu.
Duben 4: Hagana začíná Vykonávat "Plán Dalet".
Duben 4 – 15: bitva o Mishmar Ha ‘Emeq. Hagana vyhrává a Palmach obývá osady na rovinách MARJ bin Aamer
Duben 9: Masakr v Deir Jásína. Irgunští a Sternští teroristé zabíjí 250 civilistů v této obci v Jeruzalémském okresu.
Duben 12: Všeobecná sionistická Rada rozhodne o zřízení samostatného státu v Palestině na 16. května.
Duben 16 – 17: Jednotky Palmach obsazují Tabariyya (Tiberias) po britských silách, které tuto oblast opustily.
Duben 17: Rada bezpečnosti vyzývá k vojenskému a politickému příměří.
Duben 20: USA přináší ve zprávě návrh OSN.
Duben 21: Operace Misparim. Britské síly opuští Haifu, Hagana zahajuje útoky.
Duben 22: Místní obránci v Haifě prohrávají. Obyvatelé opustili oblast, kvůli těžkému ostřelování.
Duben 26 – 30: Hagana zahajuje provoz Yabusi v okolí Jeruzaléma.
Duben 27 – květen 5: Irgun a Hagana intenzivně bombardují a pozemně útočí na Yafu .(operace Hamets), které vedou k vyhnání 50 000 lidi.
Duben 30: Hagana obsazuje všechny oblasti západního Jeruzaléma a střílí po Palestincích.
Květen 3: Dalších 175.000 – 200.000 palestinských uprchlíků opouští zemi.
Květen 9. – červen 1: Provoz Barak. Hagana útočí kolem Ramle.
Květen 10 – 15: Golanské brigády zachycují Bisan a zahajují útoky v oblasti.
Květen 12 – 14: Sionistické sily dostávají více a vice zbraní z Československa.
Květen 13: ASA a místní bojovníci útočí na Etsion a odraží sionistický útok na Chebrónskou silnici. Yafa se vzdá Hagana.
Květen 13 – 21: Operace Ben Ami. Carmelské brigády odraží Akku.
Květen 15 – 17: Libanonští vojáci vstupují přes severní hranice.
Kveten 15 – 28: arabské armády (východně od Jordánu) překračují řeku a zabírají místa v Jeruzalémě
Květen 15 – červen 7: egyptské jednotky překračují hranici a dostávají se do Isdod (pobřežní město). Někteří dobrovolníci se připojili k jordánským jednotkám nedaleko Betléma.
Květen 16 – 30: Provoz Ben Nun. Sionistům se nepodaří odrazil Latrun.
Květen 20: Bezpečnostní rada jmenuje Bernadotta jako zprostředkovatele v Palestině.
Květen 22: Rada bezpečnosti vydá usnesení vyzývající k příměří.
Červen 9 – 10: Operace Yuram nedokáže zachytit Latrun.
Červen 11 – červenec 8: První příměří.
Červen 28 – 29: Bernadotta navrhuje řešení mezi východem Jordánska a Palestiny vedoucí k míru mezi židovským a arabskými státy. Obě strany ho odmítly.
Červenec 7: Bezpečnostní rada vyzývá k rozšíření příměří.
Červenec 15: Rada bezpečnosti vyzývá zúčastněné vlády a orgány k vydávání příměří.
Červenec 18 – říjen 15: druhé příměří.
Červenec 24 – 26: Operace Shuteir. Izraelské síly útočí na 3 vesnice jižně od Haify.
Červenec 24 – 28: Operace Nikayon (očista).
Září 17: sionistická skupina, Stern, zavraždila Bernadotta.
Říjen 15 – listopad 9: Operace Yuav a Hahar. Okupace Bi’r as-Sabi ‘, Majdal, Isdod, pobřežní oblasti a vesnice nedaleko Hebronu.
Listopad 4: Rezoluce Rady bezpečnosti vyzývá ke zřízení trvalého příměří.
Prosinec 27: útoky na egyptské síly selžou.
Únor 24: izraelsko-egyptské příměří. Egyptské síly opouští Faluji a udržuji v Gaze-Rafah své zálohy.
Únor (konec): izraelská armáda vystřeluje na Faluji, obyvatele utíkají.
Březen: izraelské síly – kompletní obsazení An-Naqab.
Březen 23: izraelsko-libanonské příměří. Izraelské síly se stahují z většiny libanonských oblastí.
Duben 3: izraelsko-jordánské příměří. Jordánsko udržuje Nablus, Jenin a Tulkarm, ale nechává si Wádí Ara. Oba přijímají status quo v Jeruzalémě.
Červenec 20: izraelsko-syrské příměří. Demilitarizované pásmo mezi nimi.
Smírčí komise OSN pro Palestinu usazena; UNRWA založena; rezoluce Valného shromáždění OSN, 303, 4. Ženevské úmluvy.
Izraelský zákon o návratu a absentér vlastnictví; Jordánsko jednotí východní pásmo a co zbývá z pásma Gazy.
Král Abdullah je zavražděn v Jeruzalémě.
Izraelské armády útočí, masakr v Gaze.
Izraelské masakry v Qalqilya, kafr Qaasim a Khan Yunis; tripartitních invaze (britská, francouzská, izraelská) do Egypta. Suezská krize.
Stažení Izraele ze Sinaje a pásma Gazy.
Založen Fateh.
Je založeno OOP.
Fateh vykonává první vojenskou operaci v Palestině.
Izraelský masakr v As-Sammu.
Šestidenní (červen) válka, okupace zbytku Palestiny, rezoluce OSN 242; summit Arabské ligy v Chartúmu (Súdán).
PFLP (Lidová fronta pro osvobození Palestiny) je založena, PNC (Palestinské národní charty).
DFLP (Demokratická fronta pro osvobození Palestiny) je založena, izraelský útok na Al-Aqsa mešitu v Jeruzalémě, Arafat se stal předsedou PLO.
Černé září událostí v Jordánsku.
Říjen válka (Jom Kippur), rezoluce OSN 338; Ženevská konference, Palestinská národní fronta spásy založena.
OSN a Liga arabských států uznávají OOP jako jediného legitimního zástupce Palestinců, Arafat řeší situaci v OSN.
OOP přístup k bezpečnosti OSN; rezoluci Valného shromáždění OSN 3379 (sionismus je forma rasismu).
Národní orientační výbor zřízen, izraelská invaze do jižního Libanonu, v Camp David dohoda (izraelsko-egyptská).
Izraelsko-egyptské mírové smlouvy; Int’l Den solidarita s lidem Palestiny; OSN res. 446, 452.
Fez, Reagan a Brežněv plánují izraelskou invazi do Libanonu, vznikají Palestinské komunistické strany.
Ženevská Mezinárodní konference.
Válka v táborech v Libanonu.
První intifáda.
Jordánsko se stahuje; je založen Hamás (Hnutí islámského odporu); Shultz mírový plán; palestinská deklarace nezávislosti¨.
Masakry na Iyun Qarah (Rishon LeZion) a u mešity Al-Aqsa.
Válka v Perském zálivu, Madridská Konference.
Mnohostranné jednání; izraelská dělnická strana vyhrává volby.
Jednání Arafat-Rabin-Clinton.
Hebronský masakr, Oslo 1. dohoda.
Oslo 2. dohoda; Y. Rabin zavražděn v Izraeli.
Šaron na návštěvě mešity Al-Aqsa v Jeruzalémě, druhá intifáda.